مجله لیان

روغن ماهی و سلامت مغز

آیا روغن ماهی مفید است ؟

ما در این مقاله قصد داریم خواص روغن ماهی و تاثیر آن بر سلامت مغز و بهبود افسردگی و سایر خواص بی نظیر آن را مورد بررسی قرار دهیم. امیدوارم مطالب این مقاله برای شما مفیـد واقع شـود.

روغـن ماهی سـرشار از دو نوع اسید چرب امگا ۳ است – ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکـوزاهگزانوئیک اسید (DHA) که به دلیل فـواید بـسیار آن برای سلامت قلب، مغز و پوست به خوبی شـناخته می شـوند. در رژیم غذایـی انسـان، (EPA)  و (DHA)   تـقریباً منحصراً در ماهی های چرب و روغن ماهی یافت می شوند. از آنجایی که بیشتر مردم مقادیر توصیه شده ماهی را مصرف نمی کنند، بسیاری از مردم احتمالاً در رژیم غذایی خود EPA و DHA کافی دریافت نمی کنند.  

اگرچه هر ماهی روغن یا چربی دارد، اما ماهی‌های خاصی مانند ماهی تن، شاه ماهی و به طور کلی ماهی های جنوب کشور غلظت بیشتری از روغن در بدن خود دارند. همچنین مشخص شده است که روغن ماهی سرشار از ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A و D است. توصیه می شود که حداقل یک بار در هفته، ۱ تا ۲ وعده ماهی برای ایجاد سپر محافظتی  بدن در برابر بیماری های شدید در رژیم غذایی خود جای دهید.

آیا ماهی روغن دارد ؟

تاثیر امگا ۳ بر سلامت مغز

مغز انسان از ۶۰ درصد اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل شده است، بنابراین مغز شما برای حفظ عملکرد خود به غلظت مناسب امگا ۳ نیاز دارد. اسـیدهای چـرب امگا ۳ برای عملکرد طبیعی و رشد مغز در تمام مـراحل زنـدگی حیـاتی هستند. به نظر می رسد EPA و DHA نقش مهمی در مغز کودک در حال رشد دارند. چندین مطالعه مصرف ماهی برای زنان باردار را با نمرات بالاتری برای فرزندانشان در تست‌های هوش و عملکرد مغز در اوایل دوران کودکی مرتبط دانسته‌اند.

در افراد مسن تر، سطوح پایین تر DHA در خون با اندازه کوچکتر مغز مرتبط است که نشانه ای از پیری سریع مغز می باشد. همچنین ادعاهایی وجود دارد که روغن ماهی می تواند عملکرد مغز را در افرادی که مشکلات حافظه دارند، مانند افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف (MCI) یا زوال شناختی مرتبط با سن ، بهبود بخشد. در ادامه می توانید مقاله پیشگیری از آلزایمر با تغذیه ماهی را مطالعه کنید .

امگا۳ و بهبود افسردگی

روغن ماهی ممکن است افسردگی را بهبود بخشد. یافتن درمان‌هایی برای افسردگی و سایر اختلالات سلامت روان همیشه یک اولویت بهداشت عمومی به شـمار می رود و تمایل به درمان غیر دارویی برای بهبود همواره مـورد تـوجه قرار دارد. هنوز مشخص نیست که چگونه امگا ۳ علائم افسردگی را بهبود می بخشد. محققان بیان کرده اند که ممکن است تأثیر آن بر گیرنده های سروتونین در مغز مرتبط باشد. دیگران پیشنهاد کرده اند که امگا ۳ موجود در روغن ماهی می تواند علائم افسردگی را از طریق اثرات ضد التهابی بهبود بخشد. شواهد دیگری نشان میدهد که روغن ماهی ممکن است سایر شـرایط سلامت روان مـانند اختلال شـخصیت مرزی و اختلال دوقطـبی را بهبود بخشدبه طور مختصر سایر خواص امگا۳ را نیز برای شما شرح میدهیم.

امگا۳ و سلامت قلب

یکی از مزایای عمده اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی این است که سلامت قلب شما را بهبود می بخشد، از آن در برابر تجمع پلاک، سطح کلسترول بالا و آریتمی محافظت می کند.

امگا۳ و کاهش وزن

روغن ماهی به بهبود متابولیسم شما کمک می کند و عوامل خطر چاقی را کاهش می دهد. برخی از مطالعات حتی ثابت می‌کنند که روغن ماهی با ورزش‌های منظم می‌تواند باعث کاهش وزن سالم شود.

امگا۳ و سلامت چشم

درست مانند مغز، چشمان شما نیز برای بهبود عملکرد خود به اسیدهای چرب امگا ۳ نیاز دارند. سلامت چشم شما با افزایش سن کاهش می یابد. از این رو افزایش مصرف ماهی برای بهبود سلامت چشم مهم است.

امگا۳ و کاهش التهاب

التهاب می تواند به دلایل زیادی مانند سفتی عضلات و درد مفاصل ایجاد شود. التهاب مزمن می تواند ناشی از بیماری های قلبی، سوء هاضمه، چاقی، دیابت و حتی افسردگی باشد. اسیدهای چرب امگا ۳ برای کاهش علائم التهاب بسیار مفید هستند. روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است که به درمان التهاب مزمن کمک می کند.

امگا۳ و سلامت پوست

پوست شما به مواد مغذی برای حفظ درخشش نیاز دارد. سلامت پوست با افزایش سن کاهش می یابد و روغن ماهی به محافظت در برابر بیماری های پوستی کمک می کند. مشخص شده است که روغن ماهی برای درمان بیماری های پوستی مهم مانند پسوریازیس و درماتیت بسیار مفید هستند.

امگا۳ و بارداری و مادری آسان

اسیدهای چرب امگا ۳ برای ساخت آنزیم ها و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند. مصرف روغن ماهی در بارداری برای رشد مناسب مغز جنین مفید است. مصرف روغن ماهی در دوران شیردهی همچنین می تواند بینایی نوزادان را بهبود بخشد و خطر ابتلا به آلرژی را در آنها کاهش دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مصرف ماهی در دوران بارداری مفید است یا مضر؟؟ را مطالعه کنید .

امگا۳ و کاهش چربی کبد

متابولیسم چربی در کبد انجام می شود و همچنین چربی اضافی می تواند در کبد انباشته شود و باعث کبد چرب شود. مصرف روغن ماهی می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد و التهاب را کاهش دهد و به درمان کبد چرب کمک کند.

امگا۳ و افزایش تمرکز

یکی دیگر از مزایای مهم روغن ماهی بر سلامت روان این است که توجه و قدرت تمرکز را بهبود می بخشد. عدم توجه و تمرکز در بین کودکان نیز می تواند منجر به اختلالات رفتاری شود و روغن ماهی می تواند با تامین اسیدهای چرب امگا ۳ مورد نیاز بدن، به طور موثری این وضعیت را بهبود بخشد.

روغن ماهی به وفور دارای اسیدهای چرب امگا ۳ است و همانطور که می دانید بدن شما برای اهداف بسیاری به این ماده مغذی ضروری نیاز دارد. از حفظ سلامت قلب گرفته تا کمک به کاهش وزن، روغن ماهی می تواند به چندین روش به بدن شما کمک کند. گنجاندن ماهی های چرب مانند سالمون  و ماهی تن و سایر ماهی های جنوب بسیار مفید است – از مقابله با چاقی گرفته تا ایجاد درخشندگی سالم به پوست شما. بنابراین، افزودن ماهی به رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند تا از مزایای آن بهره مند شوید. جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان لیان در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *