مجله لیان

حلوا سفید؛ ارزشمندترین ماهی خلیج فارس

حلوا سفید از ممتازترین و گران قیمت ترین ماهی های جنوب محسوب می شود.ماهی حلوا سفید دارای ارزش غذایی بالایی است و در جهان مشتریان فراوانی دارد. نام‌های غیر ایرانی این ماهی Silver pomfret, Butterfisht, White pomfret و در جنوب کشور خودمان به آن زُبِیدی می گویند. چند دلیل برای محبوبیت حلوا سفید وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم.

 

تیغ، مساله این است

حلوا سفید جزو ماهی هایی است که تیغ ریز ندارد، مصرف ماهی هایی که تیغ ریز و آزار دهنده ندارند بسیار لذت بخش است. ضایعات این ماهی دوست داشتنی نیز بسیار کم است به طوری که حتی پولک های آن نیز نیاز به چاقو ندارد و با شستن ماهی تمیز می شود. حتی افرادی که ماهی دوست ندارند نمی توانند به حلوا سفید برشته نه بگویند. در هنگام طبخ هم نیازی به جدا کردن سر ماهی نیست و فقط محتوای شکم خالی می شود به اصطلاح ماهی درسته طبخ می شود.

 

طعم و ارزش غذایی

حلوا سفید دارای طعمی متفاوت و دلنشین به نسبت دیگر ماهیان است، یکی از دلایل این موضوع تغذیه مناسب حلوا سفید است که بیشتر از زئوپلانکتون‌هاست. این نوع از ماهی دارای ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی دارد.

ارزش غذایی 100 گرم ماهی حلوا سفید تازه 

ترکیبات تقریبی 100 گرم گوشت ماهی حلوا سفید
انرژی113 کیلو کالری
پروتئین19.3 گرم
چربی4.0 گرم
کربوهیدرات0 گرم

 

مواد معدنی
کلسیم0.54 میلی گرم
فسفر90.28 میلی گرم
آهن16.93 میلی گرم
پتاسیم16 میلی گرم

 

ویتامین ها
ویتامین B10.19 میلی گرم
ویتامین B20.09 میلی گرم
ویتامین B31.9 میلی گرم
ویتامین C0.6 میلی گرم

 

ترکیب اسیدهای چرب
اسیدهای چرب اشباع%9.2
اسیدهای چرب تک غیر اشباع%3.3
اسیدهای چرب امگا 6%13.5
اسیدهای چرب امگا 3%31.7
سایراسیدهای چرب چند غیر اشباع%36.3

ارزش دلاری

طعم خوب این ماهی و همچنین پراکندگی مناسب در سواحل جنوبی کشورمان باعث شده است که عرب های حاشیه خلیج فارس همواره یکی از مشتریان دلار به دست این ماهی خوش طعم باشند. بنابراین یکی دیگر از دلایل گرانی این محصول صادرات آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد.

در آخر ماهی حلوا سفید به دلیل اینکه خودش خوش طعمه بهترین روش طبخ این است که خیلی ساده سرخش کنید و ادویه اضافه و خاصی برای پختش به کار نبرید که طعمش تحت تأثیر قرار نگیرد.

شما می توانید برای خرید صید روز این ماهی ارزشمند اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید