مجله لیان

بهترین ماهی جنوب کدام است؟

بهترین ماهی جنوب

تجربه ثابت کرده است که یک سوالی در ابتدا برای بسیاری از علاقه مندان تازه کار به ماهی و غذاهای دریایی که ذهنشان را درگیر می کند این است: بهترین ماهی جنوب کدام است؟!
چرا گفتیم این سوال برای علاقه مندان تازه کار ایجاد می شود، به این علت که دقیقا پاسخ به این سوال در همین جمله نهفته است.
احتمالا حدس هایی زده اید که می خواهیم چه بگوییم! ما به هیچ طریقی نمی توانیم بگوییم بهترین ماهی جنوب کدام است.
جدا از اینکه این موضوع یک پدیده سلیقه ای است، اِشکال در کلمه بهترین و ماهیت ماهی است.
اگر بخواهیم بهترین را از نظر خواص تشخیص بدهیم باید به شما بگوییم که تمام ماهی های خوراکی دریاهای آزاد یا همان اقیانوسی تقریبا خواص یکسانی دارند.

یعنی وقتی در آزمایشگاه ارزش غذایی 100 گرم ماهی سرخو را بررسی کنیم و با ارزش های غذایی 100 گرم حلوا سیاه مقایسه کنیم نتیجه می گیریم که در اکثر فاکتورها و ریز مغذی ها عددها به یکدیگر نزدیک هستند.
اما تفاوت عمده بین ماهی های جنوب در چهار فاکتور اصلی میزان چربی، میزان استخوان، نرمی و سفتی گوشت و نوع طبخ مورد نظر شما خلاصه می شود.
اکثر مردم به دنبال ماهی های بدون استخوان هستند، برای این موضوع هنوز دلیل روشنی کشف نشده است! به همین دلیل است که ماهی های شیر، شوریده و سرخو جزو ماهی های شناخته شده تر هستند.

اما جالب است بدانید یکی از ماهی های محبوب در جنوب کشور صبور است که اتفاقا پر از تیغ ریز و درشت است.
اما اگر بخواهیم در مورد طعم ماهی های جنوب صحبت کنیم، تجربه ماهی خورهای حرفه ای در این مورد بسیار راهگشا خواهد بود.

هر ماهی تقریبا طعم و بافت منحصر به خودش را دارد که جز با تجربه و ذائقه شخصی نمی توان با معیار دیگری آن را مورد سنجش قرار داد.
توصیه می شود اگر به تازه گی می خواهید ماهی های جنوب را در سبد غذایی خودتان قرار دهید از ماهی های شناخته شده ای مثل شیر، شوریده، حلواسفید و سرخو شروع کنید و کم کم ماهی های دیگر را امتحان کنید، در میانه های راه می توانید از ماهی هایی مثل هامور، میش، کفشک، تن هوور و حمام بهره ببرید و در انتها برای تنوع از ماهی هایی مثل شانک، سنگسر، مقوا و دولمی هم قافل نشوید.

 

بهترین ماهی جنوب

ته چین ماهی شوریده

نوع طبخ، مساله این است!

انتخاب نوع طبخ هم یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در هنگام خرید ماهی باید در نظر بگیرید، یک مثال در این مورد می تواند موضوع را برای شما شفاف کند.
تصور کنید می خواهید قلیه ماهی طبخ کنید، هر ماهی ای مناسب این طبخ نیست و در اینجا شما باید به فاکتور سفتی و یا نرمی بافت گوشت ماهی توجه کنید و ماهی سنگسر که جزو سفت ترین گوشت ها را در بین ماهی های جنوب دارد برای این طبخ مناسب است.

نوع برش

نکته دیگری که هم در مساله انتخاب ماهی و هم در مساله انتخاب نوع طبخ اهمیت دارد و باید آن را در هنگام خرید مد نظر قرار دهید انتخاب نوع برش است.

به طور کلی ماهی را می توان به 3 روش اصلی طولی (فیله)، عرضی (کالباسی، استیکی) و شکم پر برش زد، که مسلما تاثیر مستقیمی در نوع طبخی دارد که می خواهید انجام دهید.

نتیجه گیری: آیا بهترین ماهی جنوب را می توان نام برد؟

اگر این متن را با دقت خوانده باشید متوجه می شوید که چرا گفتیم نمی توانیم یک ماهی را به عنوان بهترین ماهی جنوب معرفی کنیم.

فاکتورهای اصلی که باید در هنگام خرید ماهی جنوب مد نظر قرار دهید:   

  • میزان استخوان
  • میزان چربی و خشکی
  • میزان سفتی و نرمی
  • نوع طبخ
  • نوع برش
  • تجربه ماهی خورهای حرفه ای

ما برای شما تمامی ماهی ها را بر اساس فاکتورهایی که گفته شد را معرفی کرده ایم، در مجموع سعی کنید با مطالعه و شناخت دقیق نسبت به خرید ماهی جنوب اقدام کنید تا از خرید و سرو یک وعده غذایی دریایی لذیذ نهایت لذت را ببرید.

دستورات پخت ماهی لیان را دنبال کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *