مجله لیان

طبع ماهی جنوب سرد است یا گرم ؟

آیا ماهی طبع گرمی دارد ؟

همواره این سوال برای شما عزیزان پیش میاد که طبع ماهی جنوب سرد است یا گرم؟ شاید به این دلیل باشد که هرجا اسم جنوب کشور مطرح شود یادآور گرمی در هر زمینه ای می باشد. ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم. با ما همراه باشید.

به کلی باید خاطر نشان کرد که ماهی یک موجود خونسرد هست و تقریبا تمام ماهی ها طبع سرد دارند. ولی میزان سردی در تمام ماهی ها یکسان نمی باشد. بسته به سایز ماهی، محل زندگی ماهی متفاوت می باشد.  ماهی های بزرگتر که فعایت کمتری دارند و در آب های شیرین زندگی میکنند به نسبت طبعی سردتر دارند در واقع همواره سردی و تری به دنبال کم فعالیتی به وجود می آید.

ماهی هایی با سایز کوچک تر که فعالیت بیشتری دارند و در آب های شور دریا یا اقیانوس زندگی می کنند سردی کمتری دارند. که این ویژگی ها تا حدودی ماهی جنوب را یادآور می شود. همیچنین قسمت های مختلف یک ماهی نیز از نظر میزان سردی متفاوت هستند. قسمت های نزدیک دم یا باله ماهی سردی و تری کمتری دارند زیرا همانطور که در بالا ذکر شد سردی و تری در نتیجه کم تحرکی ایجاد می شود، این قسمت های ماهی چون فعالیت بیشتری دارند پس سردی کمتری دارند. همچنین این قسمت ها لطیف تر هستند و هضم راحتری دارند. افراد سرد مزاج برای اینکه سردی ماهی بر آنها غلبه نکند باید از ادویه های گرم ماتتد گلپر، دارچین، زیره و فلفل و … استفاده کنند.

ادویه مخصوص جنوب

و یا همراه ماهی گردو، خرما و یا زیتون پرورده و هر چیزی که طبعی گرم دارد مصرف کنند. برای ترشی نیز بهتر است از نارنج یا آب نارنج استفاده شود زیرا نسبت به آبلیمو طبعی گرم دارد.

همچنین توصیه می شود همراه ماهی دوغ و ماست مصرف نشود.

در پایین به بررسی طبع ماهی جنوب می پردازیم

در نتیجه طبع تمام ماهی ها سرد هست ولی بسته به یکسری عوامل میزان سردی متفاوت می باشد و هرگز به دلیل اینکه طبع ماهی سرد است نباید از این نعمت شگفت انگیز که دریا به ما هدیه می دهد غافل شد زیرا خواص بی شماری دارد که در سایر مقاله های سایت لیان کاملا به آنها پرداخته شده است. پس حتما به مقاله های دیگه ما هم سر بزنید قطعا خالی از لطف نیست.

1 نظر در “طبع ماهی جنوب سرد است یا گرم ؟

 1. محمد گرامی نژاد گفت:

  ماهی رو سرخ کنی طبعش رو به گرمی می‌ره بعد با ماهی چند تیکه گوشت گوسفند طبعش رو گرم می‌کنه همیشه سردی و گرمی رو با هم میکس کنید مثلاً نیم کیلو گوشت گاو با نیم کیلو گوشت گوسفند
  بز و گوسفند چرخ کرده
  بوقلمون و مرغ
  مرغ و خروس
  شتر مرغ و گاو مرغ بلدرچین الی اخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *